Archiwum kategorii: sprawy związkowe

ZZG w Polsce ostrzega rząd i polityków

6359Rada Krajowa ZZG w Polsce podczas posiedzenia 24 kwietnia w Katowicach apeluje o natychmiastowe spotkanie rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Ostrzega, że politycy odpowiedzialni za branżę węglową mają ostatni moment na zatrzymanie niepokojów społecznych. Pracowników kopalń węgla kamiennego bulwersuje dotychczasowa niechęć  i brak reakcji przedstawicieli właściciela – państwa, na wysyłane zaproszenia odnośnie katastrofalnej sytuacji polskiego górnictwa. Wciąż nie ma żadnej reakcji na pisma skierowane przez ZZG w Polsce do wicepremiera Janusza Piechocińskiego (ministra gospodarki), Tomasza Tomczykiewicza (wiceministra odpowiedzialnego za górnictwo), czy ostatni apel górniczych central związkowych do Donalda Tuska, by zainteresował się tysiącami pracowników sektora decydującego za bezpieczeństwo energetyczne. Czytaj dalej

Nowa strona Fundacji

indeksSzanowni Państwo!

Mamy przyjemność poinformować, że Robotnicza Fundacja Edukacyjna ma swoją nową odsłonę. Nowa strona „zaparkowana” jest na serwerach ZZG w Polsce przy ZG „Rudna”, tak więc adres jest bardzo podobny.

www.zzgkghm.pl/fundacja

Zachęcamy do zaglądania na stronę.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, iż trwa okres rozliczeń podatkowych za 2013 rok. Nasza Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, więc oczekujemy Waszego wsparcia. Działalność Fundacji jest Wam w większości znana. Tym natomiast, którzy są tutaj po raz pierwszy, sugerujemy odwiedziny nowej witryny, lub osobisty kontakt z fundacją.

Pozdrawiamy,

Zarząd ZZG w Polsce przy ZG „Rudna”

be5e7dc90004d22c4ae0b4b9Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy Górnicy, Pracownicy Kopalń!

To już kolejna Barbórka, którą mamy okazję świętować wspólnie. Grudzień to miesiąc szczególny. Rodzinny i ciepły mimo trzaskających mrozów za oknem. Ciepły z uwagi na rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, ale i Święta równie bliskiego naszym sercom – Dnia Górnika.

W tym wyjątkowym dniu szczególnej refleksji polecam naszych kolegów, którzy stracili życie w kopalni, zostawiając na górze swoje żony, dzieci, matki i ojców…

Ale to również dzień radosny, przepełniony dumą i satysfakcją z wykonywania tego najcięższego zawodu.
Zachęcam więc do świętowania, w gronie kolegów, koleżanek a przede wszystkim własnych rodzin, gdyż to im właśnie, na co dzień brakuje nas najbardziej,

– zatem – Niech żyje nam Górniczy stan!

 

Wszystkiego Najlepszego Wam oraz Waszym Rodzinom z okazji Dnia Górnika
składa

Przewodniczący ZZG ZG”Rudna” – Wiesław Kątny
wraz z Zarządem

Z Barbórkową wizytą u najmłodszych.

Na ręce PrzewP1110325odniczącego naszego związku – jak co roku – złożono zaproszenie do udziału w uroczystości barbórkowej w Przedszkolu nr 19 Bajka w Głogowie.

Małym urwisom się nie odmawia, rzecz jasna, więc i w tym roku, Wiesław Kątny będzie odpowiadał na trudne pytania naszych pociech, odkrywając tajemnice naszego zawodu.

Trema jest jak co roku, pytania potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych w górniczym fachu.

Uroczystość odbędzie się 4 grudnia.

Oczywiście postaramy się o foto relację z tego wydarzenia.

Wybory władz ZZG w Polsce przy ZG „Rudna”

głosowanieSzanowni Państwo!

W październiku 2015r. w Polkowicach, podczas zebrań sprawozdawczego i wyborczego ZZG w Polsce przy „ZG Rudna” odbyły się wybory uzupełniające do władz.

W toku głosowania wybrano nowego Przewodniczącego

Przewodniczącym został kol. Romuald Halicki

Ponadto w Zarządzie
1. Jerzy Wiciak – Wiceprzewodniczący
2.Robert Zarzycki – Wiceprzewodniczący
3. Marianna Kalinowska – członek Zarządu, pełnomocnik ds. finansowych
4. Grzegorz Miiller
5. Stanisław Pęciak
6. Jerzy Urbański
Skład  Komisji Rewizyjnej:
1. Robert Mazurek
2. Daniel Jasiński
3. Mariusz Piszczałka

Zebranie wyborcze ZZG o/ZG „Rudna”

Clipboard01Poniżej publikujemy obszerne fragmenty wystąpienia Przewodniczącego ZZG w Polsce przy Zg „Rudna” Wiesława Kątnego w trakcie zebrania wyborczego w dniu 25.11.2013r.

…Otrzymaliście państwo,  obok kart mandatowych i znaczków związkowych, małą gazetkę wydaną 23 lipca 2003 roku pt „Górnik miedziowy” W  treściach  tam zawartych jest program naszej organizacji opracowany przez ówczesny komitet założycielski.

…Chwała nam wszystkim, że nie daliśmy się wciągnąć  w jałowe protesty i bijatyki mając w programie takie ukształtowanie przez związki stosunków z pracodawcą których podstawą będzie efektywny dialog i wspólnota interesów.

Taka wspólnota jest możliwa czego dowodem są porozumienia zachodnio – europejskich związków i przedstawicieli kapitału. Czytaj dalej

Wiesław Kątny na łamach „Górnika”

Potencjał siły zdolny do wyhamowania trwającej dyskryminacji związków zawodowych, tkwi moim zdaniem, w zakładowych strukturach związkowych i niestety jest niewykorzystany.

Jak się czyta prasę związkową, również „Górnika” to można zauważyć, że wielu liderów związkowych szuka ratunku w tworzeniu wielkich struktur, które w walce o pierwszeństwo pozwoliły sobie rozjechać wiele tradycyjnych uprawnień branżowych, a co najistotniejsze pozbawiono związki zawodowe, szczególnie górnicze, społecznej popularności i uznania.

Jest prawdą, że w okresie kształtowania się nowej rzeczywistości, wobec zaborczości i zachłanności różnych różnych jej animatorów trzeba było działać w gromadzie. Ale to już było. Dzisiaj walka o duże struktury, to walka o słupki na giełdzie politycznej, które nie spowodują jaśniejszych i stanowczych zapisów w ustawie o związkach zawodowych, nie przywrócą skorygowanych przepisów o prawie do strajku jako podstawowego prawa związków zawodowych w walce o interesy pracownicze. Anomalią w Polsce jest fakt, że reguły liberalizmu wraz z jego brudami wprowadzono szybko i w całości a prawa pracownicze ograniczono i ogranicza się dalej. Dlaczego Rząd Polski wykluczył z pakietu europejskiego te przepisy, które zastosowane na gruncie polskim mogły łagodzić sytuację ludzi pracy? To przecież paradoks.

Obowiązujące przepisy, a w szczególności praktyka o tak zwanej reprezentatywności doprowadziły do ukształtowania się organizacji związkowych „ważnych i mało ważnych”, gdy tymczasem zarówno większe i mniejsze organizacje zakładowe związków zawodowych mają bronić ludzi a nie tylko pozycji lidera. W wielu przypadkach mniejsze organizacje związkowe są marginalizowane nierzadko przez swoich kolegów z większych struktur. Kilka dni temu zostałem zapytany przez dziennikarza o moją związkową ocenę współpracy z prezesem Zarządu KGHM. Na pytanie odpowiedziałem nieco rozwiniętym pytaniem własnym: A jaka może być ta współpraca, kiedy prezes zaistniałe spory rozwiązuje za pomocą kodeksu karnego, prokuratora i sądu karnego mimo że swoja stanowczość w sporze mógł udowodnić  posługując się w sposób przewidzianym w kodeksie pracy lub regulaminie. Tym bardziej, że z powodu krótkotrwałej przerwy w pracy tylko na pierwszej zmianie, pracodawca nie poniósł żadnej straty. Słynny już wyrok Sądu z dnia 3.09.2012 r. połowa oskarżonych winna ale nie ukarana, druga połowa zwolniona z odpowiedzialności mimo, że była w składzie Komitetu Protestacyjnego.

Czyżby nawet Sad wpisał się w realizacje zamiaru rozbicia i tak już rozczłonkowanych zakładowych organizacji związkowych w KGHM Polska Miedź?

Wiesław Kątny

przewodniczący ZZG w Polsce
ZG Rudna KGHM “Polska Miedz” S.A.

źródło: Górnik (www.gornik.info.pl)

Tytuł oryginału: „Czy to kopalnie Salomona?”

zobacz oryginał:

Sąd podzielił winę między związkowców

Czterech z dziewięcioro działaczy związkowych zostało dziś uznanych winnymi zorganizowania i kierowania nielegalnego strajku ostrzegawczego z sierpnia 2009r. Sąd zdecydował iż na dwa lata próby, postępowanie wobec nich umarza.

Sąd uniewinnił Józefa Czyczerskiego i Ryszarda Kurka od zarzutu narażenia spółki na wielomilionowe straty.

Zdaniem sądu sprawstwo i wina oskarżonych Józefa Czyczerskiego, Ryszarda Kurka, Piotra Trempały i Jana Młynarczyka w zakresie zarzucanego im czynu kierowania akcją strajkową nie budzi wątpliwości. Zdaniem sądu wypełnione zostały wszystkie znamiona tego przestępstwa. Strajk ostrzegawczy przeprowadzony 11 sierpnia 2009 roku był zorganizowany wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, albowiem dotyczył on materii nie objętej ustawowym katalogiem spraw, które mogą być przedmiotem sporu zbiorowego, bo dotyczył prywatyzacji. Strajk skierowany był przeciwko podmiotowi (czyt. KGHM-przyp.red.), który nie może być stroną sporu zbiorowego, żądania skierowane były zasadniczo nie do pracodawcy, ale udziałowcy – rządu RP, Skarbu Państwa, który planował zbyć akcje KGHM – uzasadniała wyrok sędzia Julita Marek – Naskrętska.

Pozostała 5 osobowa grupa oskarżonych została decyzją Sądu uniewinniona, wśród nich P-cy naszego Związku Wiesław Kątny.


To finał blisko 4 letniej batalii przed lubińską temidą, jaka została wytoczona liderom związkowym za 2 godzinny strajk ostrzegawczy w sierpniu 2009 roku. KGHM wytoczył proces z oskarżenia prywatnego. Na ogłoszeniu wyroku zabrakło jednak przedstawiciela KGHM Polska Miedź S.A.

Wyrok jest nieprawomocny, wkrótce dowiemy się czy strony są usatysfakcjonowane takim rozstrzygnięciem, czy też odwołają się do wyższej instancji.

źródło: informacja własna.

fotografia: www.lubin.pl


Z wizytą u najmłodszych

Nie lada dylemat stanął przed naszym Przewodniczącym, w piątek tj. 2 ego grudnia. Często bywa tak, że zaproszenia na grudniowe obchody święta naszej patronki, nakładają się na siebie. W tym roku wybór był szczególnie trudny, pomiędzy obchodami centralnymi KGHM, a zaproszeniem 3 latków z Przedszkola Publicznego nr 19 w Głogowie. Wybór mógł być tylko jeden.  Wiesław Kątny postanowił odpowiedzieć na trudne pytania dzieci, z przedszkola „Bajka” przy ul. Plutona. Stopień trudności zadawanych przez dzieci pytań, był zdumiewający. Przewodniczący zdał egzamin. Dzieci odwdzięczyły się słodkim poczęstunkiem, mnóstwem szczerych uśmiechów i oficjalnym dyplomem, który wręczyły na koniec. Takie spotkania sprawiają, że decyzja o wyborze tego niełatwego zawodu zdaje się być jak najbardziej trafiona.

Zbrzyzny i Skóra przegrali, zamierzają apelować

Legnicki sąd nie uznał racji Ryszarda Zbrzyznego i Krzysztofa Skóry, którzy domagali się unieważnienia uchwał Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Polskiej Miedzi, ustalających nowy skład rady nadzorczej spółki. W obu przypadkach oddalono powództwa udziałowców firmy.
Zbrzyzny chciał unieważnienia uchwały o niepowołaniu do rady Leszka Hajdackiego i Ryszarda Kurka, których w maju wybrała załoga KGHM. Wyrok w tej sprawie zapadł na posiedzeniu niejawnym. Takim rozwiązaniem zaskoczony jest sam Zbrzyzny, który o decyzji sądu dowiedział się od dziennikarzy. – Dla mnie to szokująca informacja. Jeżeli wyrok rzeczywiście zapadł, to mam nadzieję, że jako osoba pozywająca, zostanę o tym fakcie poinformowany w normalnym trybie. Jeśli potwierdzi się, że wyrok nie jest dla mnie korzystny, to na pewno się odwołam. Na szczęście w Polsce mamy konstytucję, która gwarantuje dwuszczeblowość w sądownictwie. Lokalny sąd nie będzie więc decydował jednoosobowo o tym, co wydarzyło się na walnym w czerwcu – mówi R. Zbrzyzny.

Apelacji nie wyklucza też Krzysztof Skóra, który podważał słuszność uchwały odwołującej Jozefa Czyczerskiego z rady nadzorczej. Także w tym wypadku sąd nie uznał racji udziałowca. Wyrok zapadł dzisiaj. – Wystąpię o uzasadnienie wyroku. Po jego analizie, podejmę decyzję o ewentualnej apelacji. Dla mnie dziwna jest sytuacja, że zarząd KGHM przeprowadził nowe wybory do rady. W Krajowym Rejestrze Sądowym wciąż widnieje skład rady sprzed maja i nie dokonano wpisu nowej. Cos tu jest nie tak – komentuje K. Skóra.

Na 20 października zwołano Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma ustalić nowy skład rady. Mają się w niej znaleźć Maciej Łaganowski, Paweł Markowski i Lech Jaroń, których wybrali pracownicy podczas wrześniowego referendum. Ewentualne apelacje Zbrzyznego i Skóry będą więc rozpatrywane już po tym walnym.

źródło: miedziowe.pl