Rzecznik KGHM: Związkowcy wdarli się do siedziby spółki

Protestujący związkowcy KGHM Polska Miedź SA w Lubinie wdarli się do siedziby spółki, domagając się podwyżek – twierdzi rzecznik spółki. – Pięciu ochroniarzy zostało rannych – powiedział w TVN24 Dariusz Wyborski.

Przed siedzibą spółki KGHM protestuje w czwartek kilkuset związkowców. Do demonstrujących wyszli przedstawiciele zarządu, m.in. prezes Herbert Wirth. Gdy związkowy zaczęli napierać na siedzibę zarządu i próbowali sforsować drzwi, przedstawiciele spółki wycofali się do budynku.

W trakcie forsowania drzwi doszło do przepychanek z ochroną. Pikietujący rzucali w nich puszkami z piwem, jajkami i petardami. Według rzecznika KGHM, ostatecznie wdarli się do środka, a pięciu ochroniarzy zostało rannych.

– Nie byli w stanie ich zatrzymać, puściły szklane drzwi. Ochroniarze zostali pokaleczeni i trafili na izbę przyjęć Miedziowego Centrum Zdrowia – powiedział rzecznik KGHM. I dodał: – Z taką falą agresji nigdy nie mieliśmy do czynienia.

Związkowcy przynieśli też ze sobą petardy, które co chwilę odpalają przed siedzibą zarządu. Pikietujący skandują: „złodzieje” i „daj trzy stówy i nie ściemniaj”.

W ten sposób domagają się m.in. 300 zł podwyżki dla każdego z pracowników. Jak powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, czwartkowa manifestacja to kontynuacja rokowań nad zmianami w układzie zbiorowym pracy, a szczególnie – jak zaznaczył – niezgodną z prawem tabelą wynagrodzeń, która obowiązuje w spółce.

„Agresywna demonstracja, zakończono rozmowy”

Tymczasem zarząd KGHM Polska Miedź poinformował, że jego przedstawiciele próbowali się spotkać i porozmawiać ze związkowcami. Ponieważ jednak „pikieta przerodziła się w agresywną demonstrację”, zakończono rozmowy z protestującymi.

Prezes spółki zastrzegł, że nie ma nic przeciwko temu, by za dobrą pracę płacić więcej. – Jednak sprawiedliwie nie znaczy każdemu po równo – stwierdził.

Wirth przypomniał też o złożonej wcześniej propozycji pakietu pracowniczego, który obejmuje także kwestie płacowe. W skład oferty przeznaczonej dla wszystkich pracowników KGHM Polska Miedź wchodzą m.in.: zwiększenie wielkości środków na wynagrodzenia poprzez system motywacyjny, zwiększenie do 6 proc. składki opłacanej przez pracodawcę na pracowniczy program emerytalny; wpisanie do zakładowego układu zbiorowego pracy abonamentu medycznego; wykupu emeryckiego deputatu węglowego za 15 tys. zł.

Natomiast proponowana przez związkowców podwyżka stawek o 300 zł dla każdego pracownika nie ma – zdaniem zarządu – nic wspólnego z premiowaniem dobrej pracy. Ponadto „w praktyce podniesienie stawek płacy zasadniczej o 300 zł oznacza podwyżkę dla każdego zatrudnionego średnio o niemal 11 tys. zł rocznie.

W skali roku oznaczałoby – jak zastrzegają władze spółki – konieczność poniesienia przez spółkę kosztów zdecydowanie przekraczających 200 mln zł.

PIKIETA PRZED KGHM – zobacz filmik

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.