Rada zajmie się wypadkami

Patrząc na statystyki Polskiej Miedzi od lat maleje liczba wypadków podczas pracy. Wciąż jednak się zdarzają. Aby im przeciwdziałać związki zawodowe zaproponowały powołanie małego zespołu, który zająłby się badaniem przyczyn wypadków i ich eliminowaniem. Zarząd KGHM popiera te działania.
Szefem tego zespołu zostanie Wojciech Kędzia, wiceprezes spółki. W gronie członków będzie też prezes Herbert Wirth. Do ustalenia jest nazwa tej rady. Ważne jednak, by jak najszybciej się ukonstytuowała. – Nie możemy przymykać oczu na to, co mówią związkowcy. System premiowania powoduje, że ludzie nie przyznają się do tego, że są chorzy lub nie zgłaszają drobnych wypadków w pracy. Nie chcą w ten sposób stracić pieniędzy. Nam się nie mieści w głowie, by ze względu na pieniądze ryzykować swoje życie i zdrowie, a także życie i zdrowie współpracowników – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik spółki.

Na razie nie ma konkretnych ustaleń, kiedy rada zostanie powołana. Odbyły się wstępne rozmowy związków z zarządem na ten temat. Wiadomo jednak, że rada nie będzie się zajmowała wypadkami związanymi z ruchem górotworu, którym z reguły nie da się zapobiegać. Chodzi natomiast o wyeliminowanie zdarzeń wynikających z ludzkich błędów. Nie ustalono też do końca, kto będzie wchodził w skład takiej rady. Oprócz przedstawicieli zarządu mają to być prawdopodobnie reprezentanci związków, poszczególnych zakładów i inspektorzy pracy.

źródło: miedziowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.