Przeskocz do treści

Barbórka ZG Polkowice-Sieroszowice

Pracownicy Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice oficjalnie rozpoczęli dziś uroczystości barbórkowe. Tradycyjnie już, była to okazja do wręczenia medali za zasługi, wyróżnień, a także Honorowych Szpad Górniczych.

Jak podkreślił w przemówieniu Radosław Stach, wiceprezes zarządu ds. produkcji, miniony rok należał do udanych zarówno pod względem produkcji, jak i bezpieczeństwa. Do końca roku wydobycie ukształtuje się na poziomie 12 mln ton dostarczając tym samym 195 tys. ton miedzi i 400 ton srebra.

Wśród nagrodzonych podczas dzisiejszej uroczystości znalazło się wielu górników. To m.in. Piotr Rachwalski, który otrzymał Honorową Szpadę Górniczą, a także został wyróżniony jako operator maszyn górniczych. -Takie uhonorowanie jest bardzo miłe. Z całą pewnością motywuje do dalszej pracy w kopalni. Uważam, że takie uroczystości jak ta dzisiejsza są bardzo ważne i potrzebne - mówi wyróżniony górnik. W trakcie uroczystości przyznano także odznaczenia państwowe. Odznakę Honorową „Zasłużony dla górnictwa RP” otrzymał m.in. Wiesław Musiał. - Jestem dumny z tego, że otrzymałem odznaczenie państwowe, choć po tylu latach w kopalni już trochę wyzbyłem się emocji. Pracowałem tu całe życie. Rozpoczynałem na powierzchni, a teraz pracuję pod ziemią - mówi Wiesław Musiał.
Praca górnika nie należy do najłatwiejszych. Wiedzą coś o tym ich najbliżsi. - To ciągły stres. Zawsze się martwię, czy mąż wróci do domu, czy bezpiecznie pracuje. Na początku taki zawód jest trudny do zaakceptowania - mówi żona jednego z górników.
Uroczystości barbórkowe ZG Polkowice-Sieroszowice odbyły się w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Ryszarda Matuszaka w Głogowie.
źródło i fotografia: miedziowe.pl