Przeskocz do treści

Barbórka w Zagłębiu Miedziowym

Główne uroczystości Barbórki 2018 w KGHM Polska Miedź S.A. tym roku odbędą się 30 listopada i 4 grudnia w Lubinie.

Górnicy Polskiej Miedzi, jak co roku, centralne obchody barbórkowego święta rozpoczną od oficjalnej Akademii. Odbędzie się ona 30 listopada o godz. 14.00 w Centrum Kultury „Muza”. Podczas tej szczególnej uroczystości, ok. 70 pracowników Polskiej Miedzi otrzyma odznaczenia państwowe, honorowe szpady górnicze i jubileuszowe, górnicze kordziki

Następnie o godzinie 16.00 spod Centrum Kultury „Muza” wyruszy tradycyjny Pochód Lisa Majora. Górniczy Pochód przejdzie ulicami: Armii Krajowej, Kopernika oraz Odrodzenia i zakończy się w Rynku. Tam młodzi adepci górnictwa, symbolicznym skokiem przez skórę będą przyjmowani do braci górniczej. Barwne widowisko, jakim jest Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę, kultywuje nie tylko wielowiekową tradycję górniczą, ale również zapewnia atrakcje organizowane specjalnie dla mieszkańców regionu Zagłębia Miedziowego. Dlatego też i w tym roku w programie ceremoniału skoku przez skórę, nie zabraknie dodatkowych wydarzeń. Oprócz koncertu orkiestry górniczej, pokazu sztucznych ogni i górniczego poczęstunku, dodatkową atrakcją wzbogacającą uroczystość, będzie laserowy MAPPING o historii KGHM, który odbędzie się na budynku miejskiego Ratusza. Ponadto uczestniczący
w uroczystości mieszkańcy regionu będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody jakimi są weekendowe pobyty dla dwóch osób w ośrodkach wypoczynkowych spółki Interferie.

W dniu św. Barbary, 4 grudnia, odbędą się tradycyjne pobudki górnicze w Lubinie, Głogowie i Polkowicach. Górnicze orkiestry już od godz. 6 rano będą budzić kierownictwo spółki oraz przypominać mieszkańcom regionu Zagłębia Miedziowego o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w świątyni p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji górników i ich rodzin. Tego dnia o godzinie 13.00 przedstawiciele kierownictwa firmy, oddziałów i spółek KGHM oraz instytucji noszących imię Jana Wyżykowskiego złożą kwiaty pod pomnikiem Odkrywcy Polskiej Miedzi w Lubinie.

W imieniu górników KGHM, zapraszamy mieszkańców Zagłębia Miedziowego do licznego udziału w uroczystościach pielęgnujących górnicze tradycje regionu.

źródło: kghm.com, grafika: kghm.com